Mandag omkring middagstid blev en 87-årig kvinde fra Frederiksværk ringet op af et skjult nummer. I telefonen udgav en mandlig stemme sig for at være fra kvindens bank og hævdede, at der var et igangværende indbrud på hendes konto.
Søndag eftermiddag omkring klokken 14.30 blev en 60-årig kvinde fra Frederiksværk tilbageholdt i Netto på Kappelhøjvej. Kvinden havde stjålet diverse madvarer, hvilket blev opdaget af en 58-årig mandlig butiksdetektiv.
En postkasse på en adresse på Bakkevænget i Frederiksværk blev sprængt i luften klokken 18.05. Det formodes, at sprængningen skete ved brug af fyrværkeri. Hærværket blev anmeldt til politiet klokken 18.44.
Klokken 22.40 modtog politiet en anmeldelse om en brand i et hus i Frederiksværk. Beredskabet ankom hurtigt til stedet, hvor de fandt huset fuldt udviklet i flammer. Beboeren blev reddet ud af huset, og ingen personer kom til skade under branden.
Tirsdag formiddag blev en 44-årig mand uden fast adresse bortvist fra en perron i Frederiksværk. Manden havde tilbragt natten på perronen og begyndte at skælde flere forbipasserende ud, da han vågnede.
Søndag aften indtraf et solo-uheld på Hundestedvej i Frederiksværk, hvor en 52-årig mand fra Hundested var involveret. Uheldet blev anmeldt klokken 21.05, og bilen endte på taget.
En tragisk hændelse fandt sted i Frederiksværk, da en 75-årig mand blev stukket med kniv. Anmeldelsen om knivstikkeriet kom klokken 00.27, og desværre var den 75-årige mand afgået ved døden.