Frederiksværk Bibliotek byder på hjælp og læsekreds

dato

Frederiksværk Bibliotek inviterer til to spændende arrangementer i begyndelsen af marts 2025. Den 5. marts kan bogelskere deltage i en pop-up læsekreds og diskutere klassikeren "Intet nyt fra Vestfronten". Dagen efter, den 6. marts, tilbyder biblioteket rådgivning til flygtninge med hjælp fra Dansk Flygtningehjælp.

Pop-up læsekreds: Dyk ned i en litterær klassiker

Onsdag den 5. marts 2025 kl. 16:00 kan litteraturelskere samles på Frederiksværk Bibliotek for at diskutere Erich Maria Remarques klassiker "Intet nyt fra Vestfronten". Bogen, udgivet i 1929, giver en gribende skildring af soldaternes oplevelser i skyttegravene under 1. verdenskrig. Arrangementet er en oplagt mulighed for at dele læseoplevelser og dykke dybere ned i bogens temaer. Deltagerne skal have læst bogen på forhånd, og der er et begrænset antal pladser til rådighed.

Rådgivning til flygtninge: Få hjælp til det danske system

Torsdag den 6. marts 2025 fra kl. 15:00 til 17:00 tilbyder Frederiksværk Bibliotek i samarbejde med Dansk Flygtningehjælp rådgivning til flygtninge. Her kan nye i Danmark få hjælp til blandt andet opholdstilladelse, skat, jobsøgning og familiesammenføring. Kommunikationen med det offentlige danske system kan være kompleks, men de frivillige står klar til at guide og støtte. Henvendelser er fortrolige, og der vil være tolke til rådighed for ukrainsk og tigrinya.

Praktisk information:
Pop-up læsekreds:
Dato: Onsdag 5. marts 2025
Tidspunkt: Kl. 16:00
Entré: 15 kr

Rådgivning for flygtninge:
Dato: Torsdag 6. marts 2025
Tidspunkt: Kl. 15:00-17:00

Sted for begge arrangementer: Frederiksværk Bibliotek, Torvet 41, 3300 Frederiksværk



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut