Oplev klassisk musik og komik i Gjethuset

dato

Frederiksværk byder på en weekend med både musikalsk elegance og humor, når Gjethuset præsenterer to vidt forskellige, men spændende arrangementer. Fra klassisk musik med Morgan Kvintetten til lattergaranti med Mick Øgendahl, er der noget for enhver smag.

Musikalsk oplevelse med Morgan Kvintetten

Søndag den 23. februar 2025 kl. 16:00 inviterer Gjethuset til en aften med fornem klassisk musik. Morgan Kvintetten, bestående af fremragende musikere som Lee Morgan, Charlotte Rafn Welzel, Emilie Eskær, Julie Eskær, og Iben Teilmann, vil optræde. Deres baggrund spænder fra studier og optrædener i USA til fastansættelser i nogle af verdens mest prestigefyldte orkestre. Publikum kan se frem til en unik musikalsk oplevelse, hvor deres færdigheder forenes i en uforglemmelig koncert.

Mick Øgendahl bringer latter til Frederiksværk

Fredag den 21. februar 2025 kl. 20:00 kan du opleve Mick Øgendahl, en af Danmarks mest anerkendte komikere, når han indtager scenen med sit nye one man-show "Bad Boy". Showet lover at levere en aften fuld af latter, hvor Øgendahl udforsker både de små og store spørgsmål i livet med sin karakteristiske humor og skarpe iagttagelser. Publikum kan forvente en aften, hvor de fine fornemmelser bliver efterladt i foyeren til fordel for en aften fyldt med sjov og skæve betragtninger.

Praktisk information
Morgan Kvintetten:
Dato: Søndag 23. februar 2025
Tid: Kl. 16:00
Sted: Gjethuset, Gjethusgade 5, 3300 Frederiksværk
Entré: 200 kr + evt. gebyr
Arrangør: Halsnæs Musikforening
Link: halsnaesmusikforening.dk
Se alle Gjethusets klassiske koncerter her: gjethuset.dk
Mick Øgendahl - "Bad Boy":
Dato: Fredag 21. februar 2025
Tid: Kl. 20:00
Sted: Gjethuset, Gjethusgade 5, 3300 Frederiksværk
Entré: 420 kr + evt. gebyr



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut